انواع پارتیشن های اداری (بر اساس شکل ظاهری آن ها)

پارتیشن های اداری بر اساس شکل ظاهری آنها به چهار دسته تقسیم می شوند. در هریک از این انواع از مصالح مختلف مانند، چوب، MDF، شیشه تک جداره و دو جداره، آلومینیوم و ... می توان استفاده نمود. در ادامه با این چهار دسته آشنا شوید.


پارتیشن های زمین تا سقف (پارتیشن سرتاسری):

امروزه، بسیاری از شرکت ها از این نوع پارتیشن برای تقسیم بندی فضای کاری خود استفاده می کند. استفاده از این پارتیشن های یکسره به معنی از بین رفتن دید به درون نیست و بستگی به نوع مصالح به کار رفته در پارتیشن دارد. در این پارتیشن ها معمولا از قاب های فلزی استفاده می شود. با توجه به وزن کم قاب های فلزی، مانعی برای جابه جایی آسان پارتیشن ها ایجاد نمی شود.


پارتیشن های کابینی:

کابین ها جزو پارتیشن های اولیه بوده و بیشترین استفاده را در محیط های کاری دارند. این پارتیشن ها با ارتفاع نیمه هستند و تا حدودی حریم خصوصی را فراهم می کنند. به راحتی می توان این کابین ها را جابه جا کرد و تغییر دکوراسیون داد، در نتیجه این نوع پارتیشن از محبوبیت خوبی برخوردار است. کابین ها از چهار دیوار  و یک در تشکیل شده اند، طبیعتا در ورودی بخشی از دیوار چهارم است.


پارتیشن آکاردئونی:

پارتیشن های آکاردئونی نیز مانند پارتیشن های قابل حمل هستند و می توان آن ها را بصورت دلخواه جانمایی کرد. از طرفی این نوع پارتیشن ها بصورت سرتاسری بوده و از زمین تا سقف را پوشش می دهند.


پارتیشن قابل حمل:

همانطور که از اسم آنها مشخص است، این نوع پارتیشن ها قابل حمل هستند. پارتیشن های قابل حمل معمولا بر روی غلتک ساخته می شوند. پارتیشن های قابل حمل برای افرادی که به دنبال راه حل های موقت برای پارتیشن بندی هستند، بسیار مناسب است.


انواع پارتیشن های اداری (بر اساس جنس آنها)

پارتیشن های اداری براساس جنس و متریال به کار رفته در آن نیز دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به برخی از انواع آن پرداخته می شود. لازم به ذکر است وقتی گفته می شود پارتیشن چوبی، آلومینیومی یا هر متریال دیگری، بدین معنی است که سازه و ستون های اصلی پارتیشن، از آن متریال مذکور ساخته شده است و ممکن است در سایر قسمت های پارتیشن از شیشه یا سایر متریال ها استفاده شده باشد. در ادامه دو نوع پارتیشن شیشه ای و آلومینیومی ارائه شده است.


پارتیشن های شیشه ای:

در سال های اخیر استفاده از پارتیشن های شیشه ای به دلیل مزایای آن، بسیار مرسوم شده است. برخی از پارتیشن های شیشه ای بدون قاب و برخی با قاب ساخته می شوند. معمولا قاب این پارتیشن ها از جنس آلومینیوم است. پارتیشن های شیشه ای را می توان بصورت سرتا سری (از زمین تا سقف) یا بصورت نیمه طراحی کرد. پارتیشن های شیشه ای در حالیکه امکان ورود نور طبیعی را به داخل فراهم می کنند، به خوبی حریم خصوصی را نیز حفظ کرده و باعث کاهش سر و صدا می شوند. جهت ایجاد حریم خصوصی بیشتر می توان از شیشه های مات استفاده کرد (جهت وارد شدن نور بیشتر می توان بخشی از شیشه را مات نمود). شیشه های به کار رفته در این نوع پارتیشن، می توانند تک جداره یا دوجداره باشند. در صورتیکه عایق صوتی بودن اتاق مورد نظر از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، بهتر است از شیشه های دوجداره استفاده گردد. هزینه این نوع پارتیشن ها با توجه به نوع شیشه و قاب به کار رفته در آن، متغیر است.


پارتیشن آلومینیومی:

پارتیشن های آلومینیومی یکی از گزینه هایی است که از نظر اقتصادی به صرفه است و قابلیت نصب بسیار سریع و آسانی دارد. پارتیشن های آلومینیومی از مقاومت خوبی برخوردار هستند و به راحتی می توان آن ها را جابه جا نمود. خاصیت عایق صوتی این نوع پارتیشن ها معمولا بالا است.